Oddíl volejbalu SKUP Olomouc
První zmínky o volejbale na UP spadají do doby po obnovení univerzity v Olomouci. Družstvo studentů hrálo v okresním přeboru a některé studentky hrály v družstvu Sokola Olomouc. Systematická práce v oddíle začala s příchodem Jaroslava Matěje v 1952. První družstva mužů i žen byla tvořena převážně studenty medicíny. V roce 1955 přešlo do oddílu družstvo TOSU Olomouc a pod hlavičkou Sokola Palackého Univerzity Olomouc vybojovalo postup do nejvyšší soutěže. Ilustrační foto To se v dalších letech podařilo postupně ještě třikrát pod vedením trenérů J. Matěje, O. Šoustala a L. Zapletala. Zřejmě nejúspěšnějším rokem olomoucké odbíjené byl rok 1972, kdy k ženám hrajícím naši nejvyšší soutěž přibyli i muži, kteří postoupili po několikaletém úsilí v kvalifikačních bojích (dařilo se i B družstvům v 2. lize, ale i družstvům mládeže), obě družstva rovněž potvrdila vysokou výkonnost ziskem akademických titulů.
Družstvo mužů postupně vedli trenéři Jaroslav Hykel, Zdeněk Rychlý, Pavel Chwazcz, Ferdinand Mazal a od roku 1993 Michal Lehnert. Do naší volejbalové elity se družstvu podařilo vrátit v roce 1995, kdy startovalo pod hlavičkou UP Mora Olomouc, ale po úspěšné sezóně se v dalším roce nepodařilo soutěž udržet. V současnosti patří družstvo k předním celkům Národní ligy.
V roce 1957 přešlo do oddílu i družstvo žen Lokomotivy Olomouc, které navazovalo na tradice Sokola Olomouc. Pod vedením trenéra Miroslava Kavana a Lubomíra Machýnka hrálo druhou nejvyšší soutěž. V roce 1959 převzal družstvo Jaroslav Matěj. V roce 1964 družstvo postoupilo do naší nejvyšší soutěže, kde s krátkodobými výkyvy hrálo až do roku 1981. Od roku 1982 je stálým účastníkem nejvyšší soutěže, ať již na federální úrovni nebo po vzniku ČR v extraligové soutěži.
Největšího úspěchu dosáhlo družstvo v devadesátých letech, kdy se stalo v letech 1993 - 1996 čtyřnásobným mistrem ČR, v roce1997 a 1999 získalo bronzové medaile. V letech 1994 - 1995 se stalo dvojnásobným vítězem Českého poháru, v roce 1998 obsadilo 3. místo. Od roku 1991 do roku 1998 bylo stálým účastníkem Evropských pohárů.
Vůbec největšího úspěchu dosáhlo v roce 1994, kdy v Poháru mistrů obsadilo 4. místo. Dále v roce 1995 se probojovalo do čtvrtfinále a v letech 1996 - 1997 bylo účastníkem Ligy mistrů. Také B družstvo žen, složené převážně ze studentek, v průběhu celé doby hrálo druhou nejvyšší soutěž v ČR.
Eva Celbová a Soňa Dosoudilová Na úspěších družstva se podíleli trenéři Jaroslav Hykel, Jaromír Pavlík, Alena Orlová, Alena Dokoupilová, Vladimír Schüller, Jiří Teplý, Petr Vojáček, Milan Tuháček a další.
Z našich řad se staly úspěšnými reprezentantkami národních družstev hráčky Mifková, Štěpančíková, Janáčková, Zimmermannová, Jenčková, které vybojovaly medailová umístění na ME. Úspěšnými reprezentantkami byly dále hráčky Mixová, Kučerková aj. Největšího úspěchu dosáhly ziskem zlatých medailí na ME 2000 hráčky Šenková, Chalcarzová.
Je třeba se zmínit i o novém odvětví volejbalu, tj. plážový volejbal. Na tomto úseku se úspěšně zapojily hráčky Celbová a Dosoudilová (taktéž naše odchovankyně). V posledních pěti letech získaly dvakrát titul ME a dvakrát skončily na třetím místě. V letošním roce byly účastnicemi OH v Sydney, kde se probojovali do osmifinále olympijského turnaje.
Chloubou oddílu jsou výsledky mládežnických družstev. Ta již od počátku patřila mezi nejlepší v republice, což se projevilo v roce 1976 zřízením TSM, které vedl nejprve Jaroslav Matěj a po něm Zdeněk Rychlý. V roce 1978 byla při SVSM zřízena volejbalová sekce pod vedením Jana Trávníčka. V souvislosti s těmito úspěchy nelze opomenout výbornou činnost sportovních tříd na ZŠ R. Terera, které byly zřízeny v roce 1967. Úspěchy mládežnického mužského volejbalu lze shrnout následovně: 19 titulů přeborníků ČSSR a ČR v žákovské kategorii a 13 titulů v kategorii dorostu. Také ženský mládežnický volejbal dosahoval a dosahuje vynikajících výsledků, o čemž svědčí množství přebornických titulů v kategorii dorostenek a žákyň na úrovni ČR.
Ke klíčovým trenérským osobnostem, které je nezbytné v souvislosti se zmíněnými úspěchy jmenovat, patřili Jaroslav Matěj, Ilustrační foto Miroslav Kavan, Oldřich Šoustal, Lubor Machýnek, Jarmila Blaťáková, Zdeněk Rychlý, Jan Trávníček, Milan Holčík, Pavel Fischer, Ferdinand Mazal, Radomil Juřík a v ženských kategoriích kromě již jmenovaných Richard Jarolím, Radek Patsch a další.
Hlavní devizou mládežnického volejbalu je výchova reprezentantů v seniorské kategorii. První z nich byl Bedřich Felkel, kterého od úspěchu na olympiádě v Tokiu připravilo zranění. Následovali reprezentanti Milan Černošek, Jiří Špisser, Daniel Dvořák, Miroslav Přikryl, Jiří Bok, Pavel Holčík, Pavel Řezníček, Marek Pakosta, v současnosti Marek Hrok, Luděk Černošek, Martin Demar, Petr Konečný a Petr Zapletal. Z řady hráčů, kteří reprezentovali v juniorské kategorii, zaslouží pozornost nahravač Josef Hájek, který byl vyhlášen nejlepším nahravačem na evropském šampionátu. V současnosti bylo při univerzitním klubu opět zřízeno tréninkové centrum mládeže, k jehož hlavním úkolům bude navázat na výše uvedené úspěchy.
PaedDr. Michal Lehnert
Ing. Jan Přecechtěl
Kontakt:
WWW:
http://skup-volejbal.olomouc.cz/

Kontakt Návrat na úvodní stránku